Život v Praze

Proč sledovat dění v místě svého bydliště?

Každý Pražan by měl vědět, v jaké městské části žije a o místní dění se zajímat. Jak jste na tom se znalostí své čtvrti vy? V tomto článku se dozvíte základní informace o tom, co jsou to městské části a jak je můžete při svém životě v Praze využívat.

Co je to městská část?

Praha se skládá z 57 samosprávných území, které se nazývají “městské části”. Každý obyvatel Prahy patří podle místa svého bydliště k jedné z těchto čtvrtí.

Důležitou úlohou každé městské části  je vytvořit svým obyvatelům co nejlepší podmínky pro život. Usiluje například o to, aby se obyvatelé cítili bezpečně, žili v čistém a příjemném prostředí s dobrou infrastrukturou, mohli se kvalitně vzdělávat či aby měli možnost kulturního a sportovního vyžití.

Abyste však mohli všech možností, které vám vaše čtvrť nabízí, naplno využívat, je důležité se zajímat o aktuální dění v dané lokalitě.

Jak zjistím, co se v mém sousedství děje?

Městské části se snaží své obyvatele informovat o lokálních novinkách pomocí různých nástrojů. Určitě jste si všimli, že vám do schránky pravidelně chodí časopis, jehož název se pojí s místem vašeho bydliště. Právě tyto magazíny jsou jedním z míst, kde najdete informace o plánovaných výstavbách, revitalizacích místních parků či uzavírkách silnic, pozvánky na kulturní akce, rozhovory s místními osobnostmi nebo inzeráty týkající se bydlení a práce. Čtením těchto magazínů si navíc procvičíte češtinu.

Některé městské části jsou také aktivní na sociálních sítích. Stačí dát “like” a budete v obraze!

Úřad městské části – s čím vám může pomoci?

Každá městská část má vlastní úřad, který v dané lokalitě vykonává státní správu. Proč byste se měli orientovat v tom, jakými záležitostmi se tyto zabývají? Zaměstnanci jednotlivých odborů vám mohou pomoci vyřešit mnohé situace související s životem v Praze.  Může se jednat například o vyřízení živnostenského listu či parkovacího průkazu, poplatek za odvoz komunálního odpadu, informace o škole či školce pro vaše dítě nebo nahlášení sňatku a narození dítěte. Na úřadu městské části můžete také žádat o české občanství a po jeho získání si tu budete vyřizovat občanský průkaz a cestovní pas.

Přehled všech úřadů městských částí Prahy najdete ZDE.

Potřebujete si něco na Úřadu městské části zařídit, ale ještě neumíte dobře česky? Obraťte se na naše interkulturní pracovníky, kteří vám mohou dělat doprovod a zajistit tlumočení do vašeho rodného jazyka.