VOLNOČASOVÉ AKTIVITY PRO RODINY S DĚTMI

Jak smysluplně trávit čas ve svém sousedství?

Jak jsme si už říkali v minulém článku, každá městská část se snaží zajistit svým obyvatelům co nejpříjemnější život. K tomu přispívá i kvalitní volnočasové vyžití. 

V městských částech proto najdete knihovny, domovy dětí a mládeže (DDM) či komunitní centra. Všechny tyto instituce nabízejí různé vzdělávací a kulturní aktivity, které vás a vaši rodinu obohatí.

Největší prioritou všech maminek a tatínků je smysluplné trávení volného času jejich dětí. Zájmové kroužky podporují rozvoj talentu dětí, při skupinových aktivitách se seznámí s novými kamarády a fakt, že v něčem vynikají, podpoří jejich sebevědomí. Patříte i vy mezi rodiče malých dětí? Níže uvedené tipy by vás mohly zajímat!

1.

Jako rozcestník aktivit pro děti můžete využít web Magistrátu hlavního města Prahy “Metropole všech”, kde najdete odkazy na zájmové činnosti rozdělené podle věku i zaměření.

2.

Je vaše dítě umělecky nadané? V základních uměleckých školách (ZUŠ) mu učitelé pomohou posunout hudební, výtvarný, taneční či literárně-dramatický talent na vysokou úroveň. Docházení do ZUŠ je vhodné především pro děti, které mají zájem a potenciál se danému umění dlouhodobě věnovat. Aby dítě mohlo ZUŠ navštěvovat, musí splnit přijímací zkoušky. Seznam ZUŠ naleznete ZDE

3.

Domovy dětí a mládeže (DDM) jsou centra zájmových kroužků a dalších aktivit. Jejich nabídka je pestrá – sporty, výuka cizích jazyků, malování, keramika, tanec, zpěv i hra na hudební nástroje. DDM pořádají také výlety do přírody, letní tábory či sportovní zájezdy. Zkrátka vše, co vás napadne. Je proto dobré sledovat jejich stránky a v případě zájmu se včas přihlásit.

4.

Období letních prázdnin je zároveň obdobím letních táborů. Jedná se o jedno či více týdenní pobyty v přírodě, kam děti od 6 do 15 let jezdí bez rodičů a kde jim program připravují zkušení instruktoři. Tábory jsou skvělou příležitostí najít si nové kamarády, zažít dobrodružství a osamostatnit se. Ranní rozcvička, pomoc s přípravou oběda, soutěže i stezka odvahy – to vše malé účastníky čeká.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete svého potomka vyslat na pobyt daleko od domova, existují také příměstské tábory, které jsou programem podobné běžným táborům, ale dítě v odpoledních hodinách rodiče vyzvedávají a ráno zase přivedou.

Seznam některých táborů je k dispozici ZDE.

5.

Chcete, aby vaše dítě bylo týmovým hráčem, dokázalo rozdělat oheň, umělo uvázat pevný uzel, nebálo se spát ve stanu a dokázalo přežít v divočině? Přihlaste ho do skauta! Skaut je celosvětové hnutí, jehož cílem je výchova a sebevýchova dětí a mladých lidí. V Česku má skaut dlouholetou tradici, která sahá až do období prvnísvětové války .Více informací najdete ZDE.

6.


Zajímavé aktivity pro děti-cizince pravidelně pořádá také nezisková organizace Inbáze. Najdete je na jejich webu.


Tyto informace vám nestačily a potřebujete jakékoliv doplňující informace o volnočasových aktivitách? Neváhejte kontaktovat naše interkulturní pracovníky.