Žijme ekologicky

Tříděním odpadu to nekončí

Naším cílem by mělo být žít tak, abychom odpadu vytvářeli co nejméně – ať už jsou to obaly potravin, nepotřebné věci či jídlo. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak žít ekologicky a využívat lokální možnosti udržitelného způsobu života.  

  • Bezobalové obchody

Potraviny, nápoje i drogistické zboží můžete nakupovat tak, abyste neprodukovali odpad. V České republice v současné době existuje více než 1600 bezobalových obchodů, kde můžete nakupovat zboží v ekologických obalech nebo k nákupu využívat vlastních nádob, textilních sáčků apod. Mapu všech bezobalových prodejen naleznete zde: https://mapa.reduca.cz/

I v běžném supermarketu můžete být obezřetní a nakupovat raději nebalené potraviny (např. ovoce či zeleninu), místo igelitových sáčků využívat textilní nebo žádné a nosit si do obchodu vlastní nákupní tašku (např. plátěnou, síťovou apod.)

  • Půjčovny věcí

Věci, které potřebujete, ale předem víte, že je budete využívat spíše sporadicky, si nekupujte. Namísto utrácení peněz a hromadění věcí využívejte půjčovny. Doporučujeme například Knihovnu věcí, kde si za malý poplatek můžete vypůjčit sportovní vybavení, elektroniku, stolní hry a mnoho dalšího: https://www.libraryofthings.cz/

Půjčovat si věci samozřejmě můžete i od rodinných příslušníků, přátel a známých. Důležité je věci zbytečně nekupovat.

  • Opravny rozbitých věcí

Pokud se vám vaše oblíbená věc rozbila, není nutné ji hned vyhodit a koupit novou. Ekologičtějším řešením je nejprve se pokusit věc opravit. Může se stát, že malý zásah odborníka věc “uzdraví” na několik dalších let a vám to ušetří nejen peníze, ale i zbytečný odpad. Podívejte se například na https://www.opravarna.cz/

Opravit lze i oblečení či obuv. Pokud se vám rozbije zip u kalhot nebo máte sešlapaný podpatek na botě, ani tady není správným řešením zbavení se věci. Nejprve zkuste zajít do nejbližšího obuvnictví či krejčovství.

  • Swap akce

Swapy jsou akce, kde dochází k výměně věcí mezi lidmi. Přinesete například tričko, které už nenosíte a odnesete si láhev vína, jiný kus oblečení nebo kosmetiku od jiného účastníka. Je to zkrátka další nástroj, jak se zbytečně nezbavovat věcí, které nepotřebujeme. V Praze se tyto akce konají často a bývají i tematicky zaměřené například na oblečení, kosmetiku, gramofonové desky, knihy… Stačí tyto akce sledovat – na Facebooku, portálu https://goout.net/ apod.

Když už je řeč o swapech, rádi bychom vám pozvali na naši swap akci ECO NIGHT V HYBERNSKÝ, která se koná 2. září v Kampusu Hybernská.

Na Facebooku se můžete také stát členy skupin, ve kterých se domlouvají výměny věcí individuálně.

  • Darování nepotřebných věcí

Věci, které pro vás už nemají hodnotu můžou udělat radost či pomoci někomu dalšímu. Využijte například portály https://www.zpokojedopokoje.cz/ nebo https://www.nevyhazujto.cz/. Darováním věcí můžete podpořit také společensky prospěšné projekty – například dobročinné obchody Sue Ryder, Moment nebo Přestupní stanice.

  • Darování jídla

Měli bychom se snažit nakupovat potraviny tak, abychom je stihli včas spotřebovat. Když se vám to nepodaří nebo máte z jakéhokoliv jiného důvodu doma jídlo, které nebudete konzumovat, můžete ho darovat do jedné k komunitních lednic: https://narodnipotravinovasbirka.cz/bezezbytku/

Mezi potraviny, které se do komunitních lednic mohou vkládat patří:

  • neztvrdlé pečivo
  • nenahnilé ovoce a zelenina
  • mléčné výrobky do data minimální trvanlivosti
  • neotevřené konzervy, trvanlivé potraviny (těstoviny, rýže, luštěniny apod.), balené pití atd.

Věříme, že vám tyto tipy rozšířily obzory a že nám společné úsilí žít ekologičtěji pomůže budovat lepší svět. V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se na nás neváhejte obrátit: https://icpraha.com/kontakty/. Ekologii zdar! :-)