Být migrantem v Česku
Být migrantem je zkušenost, která zahrnuje přivykání si do nového prostředí a postupné začleňování. Od našeho založení v roce 2012 jsme poskytli pomoc více než 33 000 klientům, což představuje přes 200 000 služeb, při kterých jsme usnadnili třeba komunikaci s úřady, orientaci v českém prostředí nebo poskytli informační servis.
Cizincům ze zemí mimo EU poskytujeme nejčastěji právní a sociální poradenství a velký zájem je také o interkulturní služby- konkrétně tlumočení na úřadech a dále o kurzy českého jazyka.
O tom, jak je čeština důležitá, vypráví z vlastní zkušenosti i paní Olha Loban, která do Česka přišla v důsledku konfliktu na Ukrajině:
“Do ČR jsem přijela z Oděsy v březnu 2022 s mými dvěma syny. Jednomu je 10 let a druhý teď studuje na univerzitě v Plzni. Bydleli jsme nejdříve v Kolíně u české rodiny, která nám dala k dispozici jejich byt a platili jsme jen elektřinu a plyn. Hned po příjezdu jsem začala studovat češtinu, nejdříve soukromě s učitelem a potom na kurzech. V listopadu jsem také začala chodit na kariérní workshopy a kurzy češtiny do práce do ICP, protože si hledám práci a chci mít co nejlepší češtinu. Hledám práci jako účetní, ale zatím bohužel bezúspěšně, protože nemám rekvalifikační kurz a mám zkušenosti jen s účetními systémy na Ukrajině. Proto bych od ledna příštího roku chtěla chodit na rekvalifikační kurzy na účetní a naučit se české účetní systémy.
S čím se stále potýkám a co je pro mě stále těžké je, že jsem musela odejít ze své země a adaptovat se v nové zemi. Nemohu se vrátit kvůli stále probíhající válce. Pro mého mladšího syna je to také stále těžké a nemůže pochopit, proč už se nemůže vídat se svými kamarády, které měl na Ukrajině.
Na začátku nám velmi pomohla česká rodina, u které jsme bydleli rok a několik měsíců. Syn se také spřátelil s jejich dcerou, chodili spolu do kina a hráli si. Nejprve jsem si musela zlepšit češtinu, abych tady mohla žít a komunikovat s lidmi. A v té adaptaci mi právě pomohl i kariérní workshopy, kde jsem si vylepšila životopis a motivační dopis a velmi přínosný byl pro i mě nácvik přijímacího pohovoru. Teď mám lepší češtinu a mohu si hledat lépe kvalifikovanou práci. Velmi děkuji ICP za jejich práci, podle mě je to velmi přínosná organizace, která pomáhá nejen Ukrajincům, ale i jiným cizincům v integraci a adaptaci na nové prostředí.”
Další běh kariérních workshopů pro příchozí z Ukrajiny, které jsou spojené s lekcemi češtiny do práce nabízíme už od ledna 2024 a budeme je dále nabízet v průběhu dalšího roku. Více informací o kariérních workshopech naleznete zde.
Kariérní workshopy pro příchozí z Ukrajiny realizujeme díky finanční podpoře Unicef.
Názory vyjádřené na této webové stránce nereflektují automaticky stanovisko a postoje organizace UNICEF.
Prezentace materiálu (včetně map) neznamená vyjádření jakéhokoliv názoru ze strany UNICEF na legální status jakékoliv země, oblasti, politické entity nebo hranic.