Zdražování energií

Důležité informace a praktické tipy

Zvyšování cen energií je aktuálně jedním z nejskloňovanějších témat, které se dotýká firem i domácností. V tomto článku jsme se rozhodli vám problematiku okolo zdražování energií objasnit a představit pár doporučení, jak energiemi šetřit.

Proč jsou v současnosti energie tak drahé?

Důvodem vysokých cen energií je primárně vysoká cena plynu způsobená přerušením dodávek plynu z Ruska. Právě plyn se v současné době vzhledem k odstavení jaderných a uhelných elektráren v Evropě významně využívá také k výrobě elektřiny.

Zastropování cen energií

Kromě zdražení samotných energií, které pociťujeme při placení záloh či zvýšení nájemného, se samozřejmě zdražilo i veškeré zboží, které pro svou výrobu energie využívá. Na situaci česká vláda zareagovala zastropováním cen energií pro domácnosti i podniky. Co se týče domácností, po celý rok 2023 je stanovena maximální cena elektřiny na 6 Kč za kilowatthodinu a maximální cena plynu 3 Kč za kilowatthodinu.  

Jak šetřit energiemi?

Pro tipy, jak šetřit energiemi, jsme se inspirovali kampaní “Zkrotíme energie” od Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva životního prostředí. Doporučujeme projít si jejich interaktivní webovou stránku.

Zde představujeme 10 základních doporučení:

  • Dbejte na zhasínání světel v místnostech, kde se nenacházíte. Zejména si pak dávejte pozor na zhasínání při odchodu z bytu.
  • Spotřebiče jako je pračka či myčka zapínejte ve chvíli, kdy jsou zcela naplněné.
  • Pravidelně odmrazujte lednici.
  • Teplotu v lednici udržujte v rozmezí 5-7 stupňů.
  • Při vaření využívejte plotýnku, který odpovídá velikosti hrnce/pánve.
  • Při vaření používejte poklici. Díky tomu se pokrm uvaří rychleji a energie neuniká.
  • Místo sušičky sušte prádlo na sušáku.
  • K očistě používejte sprchu místo vany.
  • Nepřetápějte domácnost a zapínejte topení pouze když jste doma.
  • Pokud máte tu možnost, pořiďte si myčku nádobí, díky které nádobí umyjete energeticky úsporněji než při mytí pod tekoucí vodou.

Příspěvek na bydlení

Pokud jste se vlivem zdražení energií dostali do tíživé finanční situace, můžete podat žádost o tzv. Příspěvek na bydlení. Každý případ je individuální, ale obecně lze říci, že na tento příspěvek má nárok každá domácnost, jejíž náklady na bydlení představují více než 30 % čistých příjmů (v Praze 35 %).

Pokud vás zajímá více informací o příspěvku na bydlení nebo chcete zjistit, zda se svým typem pobytu máte nárok o ni žádat, objednejte se prosím na naše sociální poradenství, kde vám rádi poradíme také ohledně dalších sociálních dávek souvisejících s bydlením. Bezplatnou konzultaci si můžete sjednat na tel. +420 252 543 846.