Předsudky se šíří tam, kde nejsou fakta
Nová kampaň proti dezinformacím o cizincích
Spustili jsme celorepublikovou informační kampaň, která má zvýšit informovanost českých občanů o životě cizinců v České republice. Kampaň tak reaguje na stále se zvyšující množství dezinformací, jimiž je mediální a veřejný prostor zaplaven.
Proč tato kampaň vznikla?
Dezinformace patří mezi jedny z největších hrozeb současné společnosti. Jako takové pro šíření strachu často využívají cizince, kteří se stávají terčem různých předsudků, manipulací a lží.
Jak kampaň vypadá?
Kampaň zahrnuje tři spoty, vizuály, online komunikaci a informační web. Leitmotivem všech výstupů jsou kreslené příšerky, které mezi lidmi přeskakují a našeptávají zjednodušující a zobecňující tvrzení o cizincích. Tyto postavičky zobrazují právě ony předsudky, dezinformace a manipulace, kterým můžeme snadno podlehnout, protože na nás zkrátka nekladou takové nároky jako ověřování reality.
Komu je kampaň určena?
Kampaň je určena hlavně české většinové společnosti. Chceme oslovit hlavně všechny, kteří by se o problematice integrace cizinců chtěli dozvědět víc, ale nejsou si jistí, kde hledat zdroje. Proto kampaň obsahuje i edukativní linku se skutečnými faktografickými údaji o životě cizinců v Česku. Ta kromě informačních vizuálů zahrnuje hlavně web atlaspredsudku.cz, který nabízí návštěvníkům možnost otestovat si svou „imunitu“ vůči dezinformacím, nahlédnout do galerie nejčastějších předsudků a získat ověřená fakta.
Kdo stojí za vznikem kampaně
Kreativním dodavatelem kampaně je agentura Goodkin, o videoprodukci se postarali AZN Kru. Realizační tým má navíc s integrací cizinců zkušenosti takříkajíc “z první ruky”. Cizinci žijící v Čechách se podíleli jak na přípravě konceptu, tak i na samotné režii spotů.
Co o kampani říká její koordinátorka?
„Dostatečnou informovanost o tématu integrace cizinců vnímáme jako nutnou podmínku vzájemného pochopení a poklidného soužití všech obyvatel České republiky. Kampaní rozhodně nechceme nositele předsudků urážet. Smyslem je diváky inspirovat k tomu, aby si fakta ověřovali před tím, než napíší příspěvek na sociální sítě nebo přepošlou řetězový email,“ říká Jekaterina Gazukina.
Kampaň je součástí projektu (DEZ)INFORMACE, financovaného Evropskou unií a Ministerstvem vnitra.