Nájemní bydlení v České republice
Jak správně postupovat při hledání pronájmu
Hledání bydlení může být složitý proces, u kterého je potřeba znát několik pravidel a vědět, na co si dát pozor. Pojďme se podívat na několik praktických rad ohledně nájmu, které vám pomohou se v problematice zorientovat a vyhnout se zbytečným potížím.
Na co si dát pozor:
- Poplatky
Většina cen nájmů v ČR nezahrnuje poplatky za energie. Inzeráty navíc často udávají určitou měsíční výši spoluúčasti, ale může se jednat pouze o obecné služby, jako je údržba domu nebo odvoz odpadu. Vždy je proto nutné si ujasnit, které služby jsou v ceně nájmu a za které si budete muset připlatit zvlášť.
- Realitní agentury
Nejčastěji se byty pronajímají prostřednictvím realitních kanceláří, jejichž služby hradí většinou nájemce nikoliv pronajímatel. To znamená, že před podpisem smlouvy budete muset také zaplatit realitní kanceláři částku ve výši jednoho nájmu a vratnou kauci.
- Vratná kauce
Téměř vždy platí nájemce před začátkem nájmu pronajímateli vratnou zálohu ve výši jednoho až tří měsíčních nájmů. Kauce slouží jako záruka pronajímateli, že nájemce splní své povinnosti plynoucí z nájemního vztahu a může ji využít pouze v případě, že mu vůči nájemci vznikl nějaký dluh – například nájemce nezaplatil nájem – nebo když je potřeba pokrýt škody na majetku. V zásadě ale platí povinnost pronajímatele kauci navrátit zpět nájemci, a to po skončení nájmu.
- Podepisujete nájemní nebo podnájemní smlouvu?
Může se vám stát, že uslyšíte pojem „pronájem“ bytu či domu. Je to často používaný termín, ale z právního hlediska nemá žádné vymezení. Je proto potřeba dát si pozor, zda se ve vašem případě jedná o nájem nebo podnájem. Tyto dva pojmy jsou definované zákonem a mají svá pravidla. Hlavní rozdíl je v tom, kdo byt přenechává k užívání. V případě, že přímo majitel nemovitosti přenechá svůj byt nebo dům k užívání další osobě, jedná se o nájem. Osobě, která nemovitost užívá, se říká nájemce. Podnájem je velice podobný, jen s tím rozdílem, že pronajímatel nevlastní danou nemovitost, ale je pouze nájemcem, který postupuje právo k bydlení další osobě, tj. podnájemníkovi. Nájemní bydlení vysvětluje občanský zákoník. Stanovuje práva a povinnosti jednotlivých smluvních stran. Tento zákon se však nevztahuje na podnájem. Podnájemní vztah je mnohem volnější než nájemní a je pouze na nájemci a podnájemníkovi, jaká pravidla si určí v podnájemní smlouvě. Obvykle taková smlouva obsahuje zákazy a pravidla, která jsou příjemná výhradně pronajímateli: žádná zvířata, děti, počet lidí atd. Dejte si proto na tento typ smlouvy velký pozor a raději dejte přednost nájemní smlouvě.
Kde hledat bydlení v ČR
- Realitní kanceláře a agentury
Můžete jít do jedné z realitních kanceláří, prohlédnout si nabídky na webu agentury nebo si najmout realitního makléře, který za vás vše vyhledá podle vašich kritérií. Toto vám poskytne největší výběr možností, protože většina českých pronajímatelů preferuje spolupráci s realitní kanceláří. Na druhou stranu za služby realitní kanceláře si budete muset připlatit, což je hlavní nevýhoda spolupráce s agenturou.
- Nabídky bydlení online
Tato varianta je dnes velmi oblíbená. Bydlení je možné vyhledat na různých stránkách na sociálních sítích a webových portálech, kde můžete přímo kontaktovat majitele nemovitosti, který inzerát zveřejnil. Přímé oslovení pronajímatele je výhodné v tom, že se vyhnete některým výdajům.
Existují internetové bazary, kde může každý inzerovat prodej nebo nájem nemovitosti. Některé jsou obecné, kde je možné prodat, koupit či pronajmout úplně všechno. Nejoblíbenějším a největším portálem je bazos.cz. Pak tu jsou online portály specializované přímo na nemovitosti. Některé nabízejí výhradně přímé nabídky od majitelů bez služeb realitních kanceláří. Jedná se zejména o tyto: bezrealitky.cz a ulovdomov.cz. Tyto stránky jsou výhodné také v tom, že si můžete nastavit filtry a přizpůsobit vyhledávání nejvhodnějších možností, včetně nastavení SMS upozornění, když se objeví nové nabídky.
Na sociálních sítích má smysl přihlásit se do specializovaných skupin zaměřených na pronájmy nemovitostí. Češi nejčastěji zveřejňují inzeráty na Facebooku, a to buď v různých skupinách nebo na Marketplace. Marketplace je funkce Facebooku, která slouží k prohlížení inzerátů nebo vyhledávání zboží ve svém okolí. Výhodou Facebooku je to, že se můžete podívat na profil toho, kdo ubytování nabízí, a také si můžete sami zveřejnit poptávkový inzerát.
- Přátelé a známí
Pokud je to možné, poptejte se na bydlení ve vašem okolí. Mnoho lidí hledá nájemníky primárně přes známé a někteří o pronájmu ani neuvažují, dokud nejsou požádáni.
Jaké jsou etapy hledání bydlení?
1) Vyhledejte dostupné možnosti nájmu pomocí tipů zmíněných výše
2) Kontaktujte pronajímatele
Pronajímatele byste měli kontaktovat způsobem, který uvedl v inzerátu. Mnozí preferují telefonický kontakt, jiní e-mailovou korespondenci. Při prvním kontaktu byste se měli představit a položit některé základní otázky, které nebyly obsaženy v samotném inzerátu, například ohledně poplatků, vybavení, zda se jedná o nájemní nebo podnájemní smlouvu atd.
3) Proveďte kontrolu nemovitosti
Když se dohodnete na podmínkách pronájmu, je potřeba zkontrolovat, zda nemovitost skutečně souhlasí s popisem uvedeném v inzerátu. První, co můžete udělat, je zjistit si přesnou adresu a ověřit si, že vše odpovídá popisu ve státním katastru nemovitostí online na: https://nahlizenidokn.cuzk.cz/
Dalším krokem je sjednání domovní prohlídky. Při prohlídce se snažte udělat dobrý dojem, protože majitel bytu má rozhodující slovo o tom, kdo bude v jeho nemovitosti bydlet. Zvláště ve velkých městech bývá poptávka vysoká a je normální, že pronajímatel souběžné provádí prohlídky pro další zájemce. I proto je často potřeba rozhodnout se pro nájem opravdu rychle.
4) Před podpisem dobře zkontrolujte smlouvu
Smlouva se uzavírá prostřednictvím realitní kanceláře nebo přímo mezi majitelem a nájemcem. Nájemní smlouva musí mít bezpodmínečně písemnou podobu a specifikuje všechna práva a povinnosti obou stran. Jak již bylo zmíněno výše, smlouva může být buď nájemní nebo podnájemní. Buďte opatrní a dejte přednost prvnímu. Smlouva musí jasně definovat výši i další náležitosti platby nájemného. Ve smlouvě by měla být také dohoda ohledně ročního vyúčtování nákladů na vodné a stočné, poplatky za elektřinu, plyn a tak dále. Ujistěte se, že ve smlouvě jsou správně uvedeny povinnosti pronajímatele. Například náklady za větší opravy by měl nést majitel, ale drobné výdaje do 1000 Kč většinou platí nájemníci.
Pokud si nejste jisti správností smlouvy, je lepší se poradit s odborníkem. Smlouvu můžete konzultovat se sociálním pracovníkem ICP. Pokud byste měli zájem o konzultaci, dohodněte si nejprve schůzku podle pokynů popsaných zde.
5) Nezapomeňte nahlásit změnu bydliště na OAMPU
Podařilo se vám najít bydlení, podepsali jste smlouvu a budete se stěhovat? Nezapomeňte na to, že jako cizinec, ať už jste občanem EU nebo tzv. třetí země, máte povinnost oznámit změnu bydliště na pracovišti Ministerstva vnitra – OAMP. Tuto změnu musíte nahlásit do 30 dní ode dne, kdy změna nastala. Více informací a formulář k vyplnění najdete na webových stránkách MVČR.
Přejeme hodně štěstí při hledání bydlení! Nenašli jste v našem článku odpověď na vaši otázku? Kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme.