Pomáhejme zvířatům

Praktický rádce (nejen) pro milovníky zvířat v Česku

Češi jsou velcí milovníci zvířat. Možná jste si všimli, že mnoho Čechů vlastní psí, kočičí i jiné zvířecí mazlíčky, má na balkonech či zahradách zavěšená krmítka pro ptáky, nosí v zimě potravu zvěři do lesa a s nadšením navštěvuje zoologické zahrady. Láska ke zvířatům k české kultuře prostě patří. Z toho důvodu existuje i mnoho institucí, které se ochraně zvířat věnují a které poskytují možnosti, jak zvířata můžete sami podpořit. V tomto článku vám poradíme, jak zvířatům pomoci v následujících situacích:

1) Nalezli jste ohrožené domácí či divoké zvíře

Pokud ve městě či v přírodě potkáte domácí zvíře (pes, kočka, morče, želva apod.) nebo hospodářské zvíře (kráva, prase domácí, slepice apod.), které jeví známky opuštění, kontaktujte Městskou policii na telefonním čísle 156. Vyškolení policisté přijedou na místo a zvíře odchytnou. Poté ho převezou do útulku či odchytové stanice, nebo v případě dohledání majitele kontaktují přímo jeho.

Kromě domácích zvířat se můžete v běžném životě setkat s ohroženými divokými zvířaty. Může se jednat například o divoká prasata, srny, labutě apod. Pokud se s takovým zvířetem střetnete v místě, které pro zvíře není přirozené (v případě lesní zvěře například to může být například rušná ulice ve městě) nebo naleznete divoké zvíře zraněné, kontaktujte prosím nejbližší záchrannou stanici ve svém okolí. Mapu záchranných stanic naleznete ZDE.

2) Chcete si pořídit psa nebo kočku

V České republice existují stovky útulků pro psy a kočky. Jsou to místa, ve kterých se dobří lidé starají o zvířata, která jejich majitelé opustili. Zvířata v těchto místech dostanou veterinární péči, potravu a přístřeší a čekají na své nové majitele.

Pokud přemýšlíte o pořízení pejska či kočičky, doporučujeme vám podívat se nejprve do útulků ve vašem okolí, kde si můžete adoptovat mazlíčka podle svých představ a udělat tak zároveň dobrý skutek. Věřte, že vám za záchranu bude navždy vděčný.

Můžete využít také nabídku tzv. dočasné péče, která spočívá v tom, že si vezmete domů psa z útulku na období, než se mu najdou noví majitelé. Díky tomu pejsek tuto dobu přečká v příjemném domácím prostředí, bude v kontaktu s lidmi a zvýší se mu tak šance na úspěšnou adopci. Náklady za krmivo, veškeré vybavení i veterinu v tomto případě hradí útulek. O možnostech dočasné péče se můžete informovat v útulcích ve vaše okolí. Jejich přehled naleznete ZDE.

3) Chcete zvířata podpořit, ale domů si žádné pořídit nechcete nebo nemůžete

Pokud chcete zvířatům v útulku pomoci, ale domů si čtyřnohého kamaráda pořídit nemůžete nebo z jakéhokoliv důvodu nechcete, můžete využít následující možnosti:

  • Přijeďte vyvenčit psa do útulku

Kontaktujte útulek ve vašem okolí a zeptejte se, zda by bylo možné přijet a některého z pejsků vyvenčit. Útulky tuto možnost obvykle vítají, protože na dostatečné venčení nemají potřebný čas. S venčením pejska z útulku můžete spojit rodinný výlet a užít si víkendové odpoledne s chlupatým kamarádem bez jakýchkoliv závazků.

  • Darujte útulku či záchranné stanici krmivo nebo vybavení

Kontaktujte útulek nebo záchrannou stanici a zeptejte se, jakého krmiva či jiného vybavení mají nedostatek. Poté stačí domluvit se na předání a nakoupené věci jim přivézt.

  • Adoptujte zvíře na dálku

Zvířata můžete podpořit také finančně a adoptovat je na dálku. Pravidelně pak budete zasílat finanční částku na účet vybrané organizace a její pracovníci budou ze zaslaných peněz kupovat zvířeti kvalitnější potravu, pamlsky a nadstandardní vybavení.

Adopce zvířat ze zoologické zahrady na dálku: https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/adopce

Adopce hospodářských zvířat na dálku: https://farmanadeje.cz/virtualni-adopce-na-farme-nadeje/

Adopce zvířat z útulků a záchranných stanic na dálku: Pro více informací kontaktujte útulek nebo záchrannou stanici ve vašem okolí – https://www.pesweb.cz/cz/utulky


Přejeme vám krásný den a spoustu příjemných zvířecích zážitků! :-)

Tým ICP