Počet cizinců v Praze
Které městské části si cizinci vybírají pro život?
Česká republika se každoročně stává novým domovem pro stále větší počet cizinců. Více než třetina z nich si pro život volí Prahu, která nabízí dostatek pracovních i vzdělávacích příležitostí, kulturního vyžití i možnost dorozumět se světovými jazyky.
Jako každý rok i letos zveřejnilo Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách informativní počty cizinců v obcích a městských částech k 1.1.2020. Výsledná čísla se týkají počtu cizinců s platným povolením k pobytu. Nejsou zde tedy zahrnuti cizinci, kteří v Česku legálně pobývají bezvízově a neregistrovaní občané Evropské unie. Z toho vyplývá, že reálné počty cizinců jsou vyšší, než tabulka uvádí.
V tomto textu se zabýváme pouze statistikami platnými pro hlavní město Praha. Tabulku zahrnující všechny obce ČR najdete pod zeleným tlačítkem níže.
Které městské části disponují nejvyšším poměrem a počtem cizinců?
Celkově 9 z 57 městských částí v Praze překročilo hranici 20% cizinců z celkového počtu svých obyvatel. Jedná se o městské části Praha 2, 3, 9, 19 a MČ Praha Kunratice, Libuš, Zličín, Dolní Měcholupy, Štěrboholy.
Nejvyšší procento cizinců pak žije v městské části Praze – Nebušicích, a to 33,56% cizinců z celkového počtu obyvatel této městské části.
Pokud se zaměříme na počet cizinců, obsazuje první příčku městská část Praha 4, kde žije 19 311 cizinců (14,28% obyvatel městské části). Následuje MČ Praha 5 s 17 290 cizinci (19% obyvatel), Praha 10 s 16 919 cizinci (14,96% obyvatel), MČ Praha 3 s 16 490 cizinci (20,99% obyvatel).
V kterých končinách Prahy žije cizinců nejméně?
Nejnižší poměr cizinců žije v MČ Praha – Lochkov. V této městské části žije z celkového počtu obyvatel pouze 5,26% občanů cizích zemí. Nejméně cizinců pak žije v městské části Praha – Nedvězí, a to přesně 30 cizinců.