Maks a Igor – Ukrajinští šampioni Kyokushin karate přinášejí medaile Česku
Když se Maks Boychuk (15) a Igor Khobot (17) v roce 2022 přestěhovali se svými maminkami z válkou zasažené Ukrajiny do Prahy, měli před sebou mnoho výzev. Nové prostředí, cizí jazyk i odloučení od rodiny. Přesto našli v České republice nejen nový domov, ale také prostor pro růst ve sportu, který je pro ně srdcovou záležitostí – Kyokushin karate. Oba mladí sportovci aktuálně sklízejí úspěchy na mezinárodní úrovni pod českou vlajkou a svými příběhy mohou být inspirací pro ostatní.
Nový život v Česku
„Do Prahy jsme s maminkou přijeli krátce po tom, co začala válka,“ vzpomíná Igor na svůj příjezd do České republiky. Stejně tak Maks dorazil v březnu 2022 a začal se adaptovat na nové prostředí. „Chodil jsem na tréninky k Honzovi Soukupovi do SENSHI Gym, začal chodit do školy a učit se češtinu,“ popisuje Maks. Díky škole a českým knihám se češtinu během dvou let obstojně naučil. Igor získal vzhledem ke svému ukrajinskému původu a výborným studijním výsledkům stipendium na American Academy in Prague, kde studuje v angličtině.
Oba kluci pocházejí z menších měst na Ukrajině, Novomoskovsku a Užgorodu, a tak pro ně byla Praha zpočátku velkou změnou. Celkově ji hodnotí pozitivně. „Lidi jsou tu hodní a pomáhají, jsem tu spokojený,“ pochvaluje si Igor. I Maks dodává: „Spolužáci se ke mně od začátku chovali hezky, takže jsem se rychle začlenil.“
Proč právě kyokushin karate?
Kyokushin karate, styl tradičního karate, který klade důraz na tvrdý, kontaktní boj, bylo klíčovou součástí jejich života na Ukrajině a v Česku tomu není jinak. Maks se k tomuto sportu dostal díky mamince už v pěti letech. „Ze začátku se mi na tréninky vůbec nechtělo chodit, ale časem jsem přišel na to, že je to pro mě ideální sport,“ říká. Igor začal trénovat ve stejném věku i ze stejného důvodu – aby se uměl bránit. Prvotní nechuť k japonskému bojovému sportu se změnila, když se ve škole připojil k tréninkům s kamarády, a postupně začal dělat velké pokroky.
Oba mladí karatisté se věnují Kyokushin karate již přes 9 let a přiznávají, že úspěch nespočívá jen ve fyzické kondici, ale i v psychickém nastavení. „Je potřeba umět zabrat a nevzdát se,“ vysvětluje Maks, který trénuje 4x – 5x týdně.
Mezinárodní úspěchy
Maks i Igor dosáhli významných úspěchů na evropských i světových šampionátech. „V roce 2023 jsem na mistrovství světa v Holandsku získal 2. místo, a letos jsem se stal mistrem Evropy v Rumunsku,“ říká Maks. Druhý ze zmíněných titulů má na svém účtu i Igor, kterému se podařilo mistrovství Evropy vyhrát už několikrát.
Zajímavostí je, že v Kyokushin karate mají sportovci možnost zvolit, kterou zemi budou reprezentovat. „Vybral jsem si Českou republiku. Je to pro mě otázka vděčnosti vůči mému českému trenérovi, který do nás vkládá tolik úsilí,“ vysvětluje Igor. I Maks se cítí více spjatý s Českem: „Bojuju stejně usilovně, ať už pod jakoukoli vlajkou, ale žiju tu už dlouho a dává mi smysl reprezentovat ČR.“ Právě toto rozhodnutí a zlaté výkony Igora a Makse přinesly na mistrovství Evropy České republice 6. místo.
Cesta k výhře však nebyla bez komplikací. „Měli jsme trochu problém při registraci na mistrovství Evropy, protože jsme chtěli reprezentovat Českou republiku, ale přišli jsme s ukrajinskými pasy. Naštěstí se do toho vložil náš trenér a všechno se vyřešilo,“ vzpomíná Maks.
Sport jako most k integraci
Karate také sehrálo klíčovou roli v jejich integraci do české společnosti. „Na trénincích mám české kamarády, je to v podstatě jediný prostor, kde musím mluvit česky, protože školu mám v angličtině,“ popisuje Igor. Pro oba mladíky se sport stal nejen způsobem, jak se zlepšovat fyzicky, ale také prostředkem integrace. Maksova maminka Tetyana v tomto ohledu plánuje využít služby ICP, a to konkrétně kurzy českého jazyka a právní poradenství.
Plány do budoucna
Oba mají nejen sportovní ambice, ale i jasné plány mimo ně. Igor sní o tom, že se stane mistrem světa v kategorii dospělých, a zároveň chce studovat letecké a kosmické inženýrství v zahraničí. Maks se vidí jako úspěšný programátor, nejprve však musí úspěšně dokončit střední školu.