Nový projekt Erasmus+ naučí lektory využívat arteterapii ve výuce uprchlíků
1. setkání: Everest Language School, Dublin, Irsko
Jak učit jazyk osoby, které si s sebou nesou trauma z války nebo nuceného útěku? A jak si jako lektor nastavit své vlastní hranice? I na tyto otázky hledá odpověď nový mezinárodní projekt v rámci programu Erasmus+, do kterého se zapojila i naše organizace. Spolu s partnery z Irska a Řecka vyvíjíme kurz pro lektory cizích jazyků, který kombinuje jazykovou výuku s prvky arteterapie. ICP v projektu zastupuje metodička kurzů českého jazyka Eva Šenkýřová, která v tomto článku projekt podrobněji představuje a sdílí dojmy z prvního pracovního setkání v Dublinu.
Kurz pro lektory pracující s traumatizovanými studenty
V rámci projektu Erasmus+, který spojuje organizace z různých zemí, jsme se zapojili do unikátní iniciativy zaměřené na vývoj kurzu pro lektory cizích jazyků pracující se zranitelnými skupinami, jako jsou uprchlíci či žadatelé o azyl. „Jedná se o mezinárodní spolupráci tří organizací. Naším partnerem v projektu je Everest Language School z Irska a třetí organizací je řecká AMAKA, která se specializuje na arteterapii. ICP v projektu působí jako expert na integraci cizinců,“ objasňuje Eva Šenkýřová.
Projekt je zaměřen na posílení pedagogických kompetencí v terapeutických přístupech k jazykovému vzdělávání. Jeho cílem je je vytvoření dvoutýdenního kurzu a sylabu pro lektory cizích jazyků, kteří pracují s lidmi zasaženými válečnými konflikty či jinými traumaty spojenými s opuštěním rodné země. „Sylabus bude adaptovatelný pro jakýkoliv jazyk, bude tedy určený pro lektory, kteří učí uprchlíky cizí jazyk kdekoliv na světě,“ doplňuje Eva.
Arteterapie jako most mezi učením a porozuměním
Velký smysl vidí metodička v propojení výukových metod s prvky arteterapie. „Kreativní aktivity vycházející z technik arteterapie mohou v rámci kurzů cizího jazyka pomoci pracovat s tématy, která jsou pro studenty citlivá,“ vysvětluje. V rámci projektu je obecně kladen velký důraz na to, aby lektoři lépe porozuměli potřebám studentů, ale i svým vlastním. Cílem je, aby se naučili udržet si během výuky emoční odstup jako prevenci přehlcení. „Kurz zahrnuje celou řadu témat, od principů komunikačního přístupu ve výuce, přes způsoby začlenění arteterapeutických technik do výuky, po kulturní senzitivitu. Věnujeme se také podpoře lektorů, self-care a nastavování hranic při práci s cílovou skupinou,“ dodává.
První projektové setkání v irském Dublinu
Projekt je rozdělen do několika fází. V březnu 2025 proběhlo první setkání zástupců organizací, na které metodička Eva Šenkýřová zavítala do Everest Language School v Dublinu. „Bylo to intenzivní brainstormingové setkání se zástupci všech tří organizací a lektorkami školy, v rámci kterého jsme dali dohromady strukturu kurzu, sylabus a klíčové koncepty, se kterými budeme v kurzu pracovat.,“ sdílí.
Součástí výjezdu byla také návštěva dvou organizací v Dublinu, které se zabývají prací s uprchlíky. „Navštívili jsme FIT (Fast Track into IT), která se zaměřuje na propojení uchazečů o práci v IT s potenciálními zaměstnavateli. V místním digital hubu jsme se seznámili s kurzy angličtiny pro ukrajinské uprchlíky, jejichž cílem je najít stabilní zaměstnání a začlenit se do irské společnosti,“ říká Eva. Druhou navštívenou organizací byla Bohemians FC Climate Coop, iniciativa přidružená k fotbalovému klubu realizující nejrůznější vzdělávací a komunitní programy, včetně kurzů pro uprchlíky, které jim pomáhají v integraci.
Co bude dál?
Příští projektová cesta povede do Řecka, kde se reprezentanti zapojených organizací budou věnovat hlubší práci s arteterapií a jejímu propojení s kurzem. Následovat bude návštěva u nás v ICP, kde kolegy z Irska a Řecka seznámíme se zkušenostmi v oblasti integrace cizinců a službami organizace. „Jakýmsi završením projektu bude školení lektorů, kde se vytvořené výukové materiály použijí v praxi. Lektoři, kteří se školení zúčastní, budou moct tento program dále předávát kolegům lektorům a lektorkám,“ uzavírá metodička.