COVID-19

Aktuální opatření a důležité informace

Česko začalo rozvolňovat protiepidemická opatření, která měla bránit šíření nákazy koronavirem. Na této stránce vás proto průběžně informujeme o aktuálních nařízeních a změnách, abyste byli v obraze. V pravém horním rohu si můžete článek přepnout do dalších jazyků.

Nejdůležitější změny epidemiologických opatření

Aktualizováno 10. 02. 2022

  • Od čtvrtka 10. února se zrušila povinnost prokázat se certifikátem o očkování nebo o prodělané nemoci při návštěvě restaurací, hotelů a na hromadných akcích
  • Plošné testování skončí ve školách i firmách 18. února.
  • Na hromadných volnočasových akcích (oslavy, večírky, plesy apod.) může být nejvýše 100 lidí (pohřby jsou bez omezení).  Pro období od 19. do 28. února by se měl zvýšit maximální počet na 500.
  • U kulturních představení, sportovních utkání a vzdělávacích akcí dochází k omezení počtu diváků na maximálně 1000 osob. Pro období od 19. do 28. února bude možné navýšit kapacitu o 50% zbývající kapacity.
  • Od 24. ledna se na třetí dávku očkování mohou registrovat všechny osoby starší 12 let, které mají minimálně 5 měsíců od ukončeného očkování. Zaregistrovat se můžete ZDE. Na vybraných místech se lze očkovat i bez registrace. Seznam očkovacích míst je k dispozici na webu ockoreport.uzis.cz.
  • Registrovat se k očkování mohou také děti ve věku 5 až 11 let. Děti se mohou registrovat jen na určených místech s dětským lůžkovým oddělením, u očkování musí být rodič a pediatr. Děti do 11 let dostávají nižší dávku vakcíny Pfizer, starší děti dostávají vakcínu Pfizer nebo Moderna.
  • Od 17. ledna je zkrácena karanténa na 5 dní. 
  • Žáci a studenti mají povinnost nosit roušku/respirátor ve společných prostorách a v místech, kde je jich více než 50 v jedné místnosti.
  • Od 1. listopadu přestávají být preventivní testy hrazeny ze zdravotního pojištění. Cena antigenního testu bude 201 Kč, cena PCR testu 814 Kč. Testy mají nadále hrazené pojišťovnou osoby mladší 18 let, osoby s alespoň jednou dávkou očkování, osoby, které se očkovat nemohou, nebo mají testy předepsané lékařem či nařízené hygienikem.
  • Od 1. listopadu se zkracuje doba platnosti antigenní testů ze tří dní na jeden den a PCR testů ze sedmi dní na tři dny.
  • Od 25. října je povinné nosit respirátor či jiný obdobný prostředek ve všech vnitřních veřejných prostorech včetně pracovišť. Opatření platí v případě, že jsou v místnosti více než dvě osoby, které jsou od sebe vzdáleny méně než 1, 5 metru.

Překročení hranic

Za jakých podmínek můžu z ČR vycestovat?

Záleží na konkrétní zemi, do které se chystáte jet. Za tímto účelem vznikla na webu Ministerstva zahraničních věcí tzv. „Mapa cestovatele“, kde jsou k dispozici aktuální informace o cestování do všech zemí světa. Tato tabulka využívá barevné dělení zemí podle míry rizika nákazy: zelená = nízké riziko, oranžová = střední riziko, červená = vysoké riziko, tmavě červená = velmi vysoké riziko, černí = extrémní riziko.

Za jakých podmínek můžu do ČR přijet nebo se vrátit?

Přesné podmínky pro vstup na území ČR včetně přehledných schémat naleznete na webu Ministerstva vnitra ZDE. Tato schémata využívají barevné dělení zemí podle míry rizika nákazy: zelená = nízké riziko, oranžová = střední riziko, červená = vysoké riziko, tmavě červená = velmi vysoké riziko, černí = extrémní riziko.

Zdroj: www.covid.gov.cz (https://covid.gov.cz/situace/zahranici/mapa-cestovatele-podminky-vstupu-do-zeme-povinnosti-po-navratu-do-cr)

Máte otázku, na kterou jste v článku nenašli odpověď?

Neváhejte se na nás obrátit na e-mailu info@icpraha.com nebo kontaktujte naše interkulturní pracovníky.

Jsme tu pro vás.
Vaše ICP

COVID-19

Zodpověděli jsme Vaše nejčastější otázky

Současná doba je plná obav, zmatku a nejistoty. Pro obyvatele, kteří ještě nerozumí dobře česky, je situace o to komplikovanější. Rozhodli jsme se proto zpracovat pro vás tento článek, kde najdete odpovědi na vaše nejčastější otázky ohledně současné epidemiologické situace. V pravém horním rohu můžete článek přepnout do dalších jazyků.

Aktuální opatření vlády (od 9. 7. 2021)

  • Ochranné pomůcky: Platí povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách s výjimkou domácnosti, ubytování a motorových vozidel, ve kterých cestují členové jedné domácnosti. Venku již nejsou respirátory povinné.
  • Obchody a služby: Veškeré obchody a služby jsou otevřeny. U vybraných služeb (kadeřnictví, kosmetické salony a další služby péče o tělo) je nutné prokázat negativní antigenní nebo PCR test na covid, očkování či prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech.
  • Školy, školky, dětské skupiny: V současné době probíhají letní prázdniny.
  • Kulturní zařízení, restaurace, hotely, sport:
    • Povoleny jsou venkovní kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce pro maximálně 5000 osob. V případě, že se akce koná ve vnitřních prostorech, je povoleno 2000 osob.*
    • Soukromé a veřejné akce jsou povoleny do 500 osob uvnitř a do 1000 osob venku.
    • Restaurační zařízení jsou v provozu za dodržení rozestupů a dalších opatření.*
    • Ubytovací zařízení, hotely a penziony jsou v provozu bez omezení kapacity.* 
    • Vnitřní sportoviště včetně bazénů, saun a wellness jsou otevřena s kapacitními limity.*
    • Hudební či společenské kluby a diskotéky jsou otevřeny za dodržení rozestupů a dalších opatření. Tanec je zakázán.*

* Je nutný negativní PCR (max. týden starý), antigenní test (max. 3 dny starý), potvrzení o očkování nebo pozitivní PCR test z uplynulých 180 dnů.

Karanténa a izolace

  • Kdy musím jít do karantény?
    Karanténa je opatření týkající se osob, u kterých existuje podezření na covid-19. Pokud jste přišli do kontaktu s osobou pozitivně testovanou na covid-19, je vaší povinností nastoupit na 14 dnů od kontaktu s nakaženým do karantény. Znamená to, že zůstanete doma a přestanete se stýkat s ostatními lidmi, včetně osob, které s vámi žijí ve stejné domácnosti. Pokud toto není možné, platí karanténa i pro tyto osoby. 
  • Můžu po uplynutí karantény začít běžně fungovat?
    Pokud se u vás během těchto 14 dnů neprojeví žádné příznaky, můžete po uplynutí karantény začít znovu běžně fungovat. Pokud se u vás objeví příznaky onemocnění (bolest hlavy, kašel, teplota, únava apod.), obraťte se telefonicky na svého praktického lékaře. V případě, že praktického lékaře nemáte, můžete kontaktovat linku
    https://euc.cz/lekar-online/, kde vám za poplatek 290 Kč lékař poradí, případně napíše žádanku na PCR test.
  • V jakém případě do karantény nemusím?
    Do karantény nemusíte nastoupit, pokud jste již prošli očkováním proti onemocnění covid-19 (uběhlo 14 dní od poslední dávky vakcíny v případě dvoudávkových vakcín nebo 14 dní od první dávky v případě jednodávkových vakcín) a do 14 dnů od rizikového kontaktu se u vás neprojeví žádné příznaky onemocnění. Do karantény také nastoupit nemusíte, pokud nemáte příznaky onemocnění a v uplynulých 90 dnech jste měli pozitivní výsledek testu a absolvovali nařízenou izolaci.
  • Mám pozitivní PCR test. Co teď?
    Pokud u vás bylo pomocí PCR testu prokázáno onemocnění covid-19, je pro vás povinná izolace, během které pro vás platí stejná pravidla, jako když jste v karanténě –  zůstanete doma a přestanete se stýkat s ostatními lidmi. Obecně platí, že v izolaci jste minimálně 14 dní od vašeho pozitivního testu. Pokud se u vás potvrdí nákaza tzv. jihoafrickou mutací viru, musíte pro ukončení izolace podstoupit ještě jeden PCR test s negativním výsledkem.

Zdroj: Covid Portál (https://covid.gov.cz/situace/onemocneni-obecne-o-opatrenich/karantena)

Testování

  • Antigenní rychlotest
    Antigenní testování organizované vládou je zdarma jednou za 3 dny pro pojištěné občany. Pro nepojištěné samoplátce je cena testování 450 až 500 Kč, podle způsobu platby. Tento typ testování je vhodný pro osoby, které si nejsou vědomy kontaktu s nakaženou osobou, ale chtějí si to ověřit například před návštěvou rodinných příslušníků. Výsledek testu je v tomto případě znám do 10 minut.
  • PCR test
    Pokud jste byli v kontaktu s nakaženým, měli byste absolvovat PCR test. Pokud máte pojištění v českém systému veřejného zdravotního pojištění, lékař Vám může vystavit elektronickou žádanku a test je následně hrazen zdravotní pojišťovnou. Cena pro nepojištěné samoplátce je minimálně 2000 Kč. Pokud nemáte praktického lékaře, který by vám žádanku vystavil, můžete kontaktovat linku https://euc.cz/lekar-online/, kde vám za poplatek 290 Kč lékař žádanku na PCR test vystaví. Na výsledek PCR testu je nutné počkat 48 hodin.

Zdroj: https://www.covidpoint.cz/

Očkování

Očkování je dobrovolné a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Registrace k očkování je nyní zpřístupněna pro osoby starší 16 let, pro zdravotníky, pedagogické pracovníky a pro osoby s chronickým onemocněním či zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19. 

Mají na očkování nárok také cizinci?
Ano, mají. V tuto chvíli je očkování dostupné pro tyto skupiny cizinců:

  1. Cizinci, kteří jsou pojištěni v českém systému veřejného zdravotního pojištění. Registrují se pomocí čísla pojištěnce, resp. přiděleného rodného čísla.
  2. Cizinci, kteří jsou pojištěni v jiném členském státě Evropské unie a mají v České republice nárok na tzv. plnou péči (držitelé nárokového dokladu S1) 
  3. Cizinci, kteří mají v ČR nárok na nezbytnou péči na základě evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se registrují u jedné z českých zdravotních pojišťoven.
  4. Pokud nesplňujete výše uvedené podmínky, můžete se nechat očkovat jako samoplátce. Kompletní informace najdete ZDE.

Přehledné informace o očkování cizinců nabízí také Magistrát hlavního města Prahy.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/)

Nemocenská dávka

Mám právo na nemocenskou, když jsem v karanténě nebo v izolaci?
Zaměstnancům, kterým byla nařízena karanténa či izolace, přísluší v době prvních 14 dní náhrada mzdy nebo platu ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku. Od 15. kalendářního dne jim přísluší dávka nemocenské vyplácená OSSZ.

O vzniku dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař, a to vystavením tzv. e-neschopenky.

Zdroj: https://covid.gov.cz/situace/zamestnani/nahrada-mzdy

Návštěvy OAMP

Můžu za současné situace přijít na OAMP?
Pokud si potřebujete vyřídit neodkladné záležitosti spojené s vaším pobytem, můžete nadále OAMP využívat. Vždy si však v dostatečném předstihu rezervujte termín v online systému
ZDE.

Zdroj: Ministerstvo vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/reseni-pobytovych-zalezitosti-cizincu-na-uzemi-cr-v-souvislosti-s-koronavirem.aspx)

Překročení hranic

Za jakých podmínek můžu z ČR vycestovat?

Záleží na konkrétní zemi, do které se chystáte jet. Za tímto účelem vznikla na webu Ministerstva zahraničních věcí tzv. „Mapa cestovatele“, kde jsou k dispozici aktuální informace o cestování do všech zemí světa. Tato tabulka využívá barevné dělení zemí podle míry rizika nákazy: zelená = nízké riziko, oranžová = střední riziko, červená = vysoké riziko, tmavě červená = velmi vysoké riziko, černí = extrémní riziko.

Za jakých podmínek můžu do ČR přijet nebo se vrátit?

Přesné podmínky pro vstup na území ČR včetně přehledných schémat naleznete na webu Ministerstva vnitra ZDE. Tato schémata využívají barevné dělení zemí podle míry rizika nákazy: zelená = nízké riziko, oranžová = střední riziko, červená = vysoké riziko, tmavě červená = velmi vysoké riziko, černí = extrémní riziko.

Zdroj: www.covid.gov.cz (https://covid.gov.cz/situace/zahranici/mapa-cestovatele-podminky-vstupu-do-zeme-povinnosti-po-navratu-do-cr)

Máte otázku, na kterou jste v článku nenašli odpověď?

Neváhejte se na nás obrátit na e-mailu info@icpraha.com nebo kontaktujte naše interkulturní pracovníky.

Jsme tu pro vás.
Vaše ICP