fbpx

COVID-19

Zodpověděli jsme Vaše nejčastější otázky

Současná doba je plná obav, zmatku a nejistoty. Pro obyvatele, kteří ještě nerozumí dobře česky, je situace o to komplikovanější. Rozhodli jsme se proto zpracovat pro vás tento článek, kde najdete odpovědi na vaše nejčastější otázky ohledně současné epidemiologické situace. V pravém horním rohu můžete článek přepnout do dalších jazyků.

Aktuální opatření vlády (od 31. 5. 2021)

 • Ochranné pomůcky: Platí povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách s výjimkou domácnosti, ubytování a motorových vozidel, ve kterých cestují členové jedné domácnosti. Venku jsou respirátor povinné v případě, že jsou na stejném místě více než 2 osoby ve vzdálenosti menší než 2 metry (mimo členy domácnosti).
 • Obchody a služby: Veškeré obchody a služby jsou otevřeny. U vybraných služeb (kadeřnictví, kosmetické salony a další služby péče o tělo) je nutné prokázat negativní antigenní nebo PCR test na covid, očkování či prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech.
 • Školy, školky, dětské skupiny: V plném provozu jsou školky, základní, střední i vysoké školy. Zůstává povinnost testování a nošení ochranných pomůcek (kromě školek).
 • Kulturní zařízení, restaurace, hotely, sport:
  • Povoleny jsou venkovní kulturní a sportovní akce pro maximálně 1000 osob. V případě, že se akce koná ve vnitřních prostorech, je povoleno 500 osob. Počet přítomných diváků nesmí být vyšší než 50 procent celkové kapacity míst k sezení*.
  • Restaurační zařízení mohou otevřít vnitřní prostory s podmínkami, které aktuálně platí na zahrádkách*.
  • Ubytovací zařízení, hotely a penziony jsou v provozu bez omezení kapacity, ale klienti se musí prokázat bezinfekčností*, když vstoupí do objektu. 
  • Vnitřní sportoviště jsou otevřena za dodržení speciálního režimu*. Vnitřní bazény, sauny či wellness jsou také otevřena. Platit budou kapacitní limity, nutné budou testy na covid-19.
  • Herny a kasina mohou obnovit provoz. S režimovými opatřeními otevřou i hudební či společenské kluby a diskotéky*.

* Je nutný negativní PCR (max. týden starý), antigenní test (max. 3 dny starý), potvrzení o očkování nebo pozitivní PCR test z uplynulých 90 dnů.

Karanténa a izolace

 • Kdy musím jít do karantény?
  Karanténa je opatření týkající se osob, u kterých existuje podezření na covid-19. Pokud jste přišli do kontaktu s osobou pozitivně testovanou na covid-19, je vaší povinností nastoupit na 14 dnů od kontaktu s nakaženým do karantény. Znamená to, že zůstanete doma a přestanete se stýkat s ostatními lidmi, včetně osob, které s vámi žijí ve stejné domácnosti. Pokud toto není možné, platí karanténa i pro tyto osoby. 
 • Můžu po uplynutí karantény začít běžně fungovat?
  Pokud se u vás během těchto 14 dnů neprojeví žádné příznaky, můžete po uplynutí karantény začít znovu běžně fungovat. Pokud se u vás objeví příznaky onemocnění (bolest hlavy, kašel, teplota, únava apod.), obraťte se telefonicky na svého praktického lékaře. V případě, že praktického lékaře nemáte, můžete kontaktovat linku
  https://euc.cz/lekar-online/, kde vám za poplatek 290 Kč lékař poradí, případně napíše žádanku na PCR test.
 • V jakém případě do karantény nemusím?
  Do karantény nemusíte nastoupit, pokud jste již prošli očkováním proti onemocnění covid-19 (uběhlo 14 dní od poslední dávky vakcíny v případě dvoudávkových vakcín nebo 14 dní od první dávky v případě jednodávkových vakcín) a do 14 dnů od rizikového kontaktu se u vás neprojeví žádné příznaky onemocnění. Do karantény také nastoupit nemusíte, pokud nemáte příznaky onemocnění a v uplynulých 90 dnech jste měli pozitivní výsledek testu a absolvovali nařízenou izolaci.
 • Mám pozitivní PCR test. Co teď?
  Pokud u vás bylo pomocí PCR testu prokázáno onemocnění covid-19, je pro vás povinná izolace, během které pro vás platí stejná pravidla, jako když jste v karanténě –  zůstanete doma a přestanete se stýkat s ostatními lidmi. Obecně platí, že v izolaci jste minimálně 14 dní od vašeho pozitivního testu. Pokud se u vás potvrdí nákaza tzv. jihoafrickou mutací viru, musíte pro ukončení izolace podstoupit ještě jeden PCR test s negativním výsledkem.

Zdroj: Covid Portál (https://covid.gov.cz/situace/onemocneni-obecne-o-opatrenich/karantena)

Testování

 • Antigenní rychlotest
  Antigenní testování organizované vládou je zdarma jednou za 3 dny pro pojištěné občany. Pro nepojištěné samoplátce je cena testování 450 až 500 Kč, podle způsobu platby. Tento typ testování je vhodný pro osoby, které si nejsou vědomy kontaktu s nakaženou osobou, ale chtějí si to ověřit například před návštěvou rodinných příslušníků. Výsledek testu je v tomto případě znám do 10 minut.
 • PCR test
  Pokud jste byli v kontaktu s nakaženým, měli byste absolvovat PCR test. Pokud máte pojištění v českém systému veřejného zdravotního pojištění, lékař Vám může vystavit elektronickou žádanku a test je následně hrazen zdravotní pojišťovnou. Cena pro nepojištěné samoplátce je minimálně 2000 Kč. Pokud nemáte praktického lékaře, který by vám žádanku vystavil, můžete kontaktovat linku https://euc.cz/lekar-online/, kde vám za poplatek 290 Kč lékař žádanku na PCR test vystaví. Na výsledek PCR testu je nutné počkat 48 hodin.

Zdroj: https://www.covidpoint.cz/

Očkování

Očkování je dobrovolné a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Registrace k očkování je nyní zpřístupněna pro osoby starší 30 let (od 4. června 2021 pro všechny od 16 let), pro zdravotníky, pedagogické pracovníky a pro osoby s chronickým onemocněním či zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19. 

Mají na očkování nárok také cizinci?
Ano, mají. V tuto chvíli je očkování dostupné pro tyto skupiny cizinců:

 1. Cizinci, kteří jsou pojištěni v českém systému veřejného zdravotního pojištění. Registrují se pomocí čísla pojištěnce, resp. přiděleného rodného čísla.
 2. Cizinci, kteří jsou pojištěni v jiném členském státě Evropské unie a mají v České republice nárok na tzv. plnou péči (držitelé nárokového dokladu S1) 
 3. Cizinci, kteří mají v ČR nárok na nezbytnou péči na základě evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se registrují u jedné z českých zdravotních pojišťoven.

O očkování cizinců, kteří nespadají do těchto kategorií, v tuto chvíli probíhají jednání.

Přehledné informace o očkování cizinců nabízí také Magistrát hlavního města Prahy.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/)

Nemocenská dávka

Mám právo na nemocenskou, když jsem v karanténě nebo v izolaci?
Zaměstnancům, kterým byla nařízena karanténa či izolace, přísluší v době prvních 14 dní náhrada mzdy nebo platu ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku. Od 15. kalendářního dne jim přísluší dávka nemocenské vyplácená OSSZ. Z důvodu motivace zaměstnanců dodržovat karanténu a izolaci byla nad rámec platné právní úpravy přijata tzv. Izolačka –
mimořádný příspěvek ve výši až 370 Kč za den k náhradě příjmů zaměstnanců v karanténě či izolaci.

O vzniku dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař, a to vystavením tzv. e-neschopenky.

Zdroj: https://covid.gov.cz/

Návštěvy OAMP

Můžu za současné situace přijít na OAMP?
Pokud si potřebujete vyřídit neodkladné záležitosti spojené s vaším pobytem, můžete nadále OAMP využívat. Vždy si však v dostatečném předstihu rezervujte termín v online systému
ZDE.

Zdroj: Ministerstvo vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/reseni-pobytovych-zalezitosti-cizincu-na-uzemi-cr-v-souvislosti-s-koronavirem.aspx)

Překročení hranic

Za jakých podmínek můžu z ČR vycestovat?

Pokud plánujete vycestovat z České republiky, informujte se o podmínkách vstupu na území daného státu. Přehled podmínek podle zemí najdete v seznamu ZDE. Nezapomeňte, že pokud se následně budete chtít vrátit zpět do ČR, budete muset splnit podmínky českého státu, které vysvětlujeme níže.

Za jakých podmínek můžu do ČR přijet nebo se vrátit?

V současné době je vstup cizincům na území ČR povolen pouze v případě nezbytných důvodů, kterými jsou například cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, cesty k lékaři, péče o děti či příbuzné, cesty za účelem účasti na vzdělávání apod. Pokud přijíždíte do ČR z těchto vážných důvodů, máte na území ČR dlouhodobý či trvalý pobyt nebo jste občanem ČR, věnujte pozornost pravidlům níže.

Žádosti o víza a přechodné a trvalé pobyty v ČR na zastupitelských úřadech České republiky ve třetích zemích nebudou přijímány, až na některé výjimky.

Česká republika rozdělila zahraniční země do barevných skupin podle míry rizika nákazy. Pro každou skupinu platí jiná pravidla:

1) Zelené státy (nízké riziko): státy zvýrazněné zeleně na mapě ZDE, Australský svaz, Islandská republika, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajské království, Vatikánský městský stát.

 • Cestující mohou z těchto zemí přijet bez jakýchkoliv omezení.
 • Mezi ČR a Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem a Chorvatskem bude možné cestovat po první dávce očkování bez omezení.

2) Oranžové státy (střední riziko): státy zvýrazněné oranžově na mapě ZDE,

 • Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.
 • Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

3) Červené státy (vysoké riziko): státy zvýrazněné červeně na mapě ZDE,

 • Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty.
 • Po příjezdu podstoupí do 5 dnů druhý PCR test provedený v ČR.
 • Do doby druhého negativního testu je nutná samoizolace.
 • Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

4) Tmavě červené státy (velmi vysoké riziko): státy zvýrazněné tmavě červeně na mapě ZDE a všechny ostatní země, které nejsou v tomto přehledu uvedené.

 • Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem na území ČR vyplnit příjezdový formulář a disponovat písemným potvrzením o negativním výsledku PCR testu; test musí být proveden nejvýše 72 hodin před započetím cesty.
 • Následně podstoupí druhý PCR test provedený v ČR nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od vstupu. Do doby druhého negativního testu je nutná samoizolace.
 • Po dobu 14 dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS.

5) Státy s extrémním rizikem nákazy: Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Keňa, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.

 • Do těchto zemí je od 12. 4. do 31. 5. nařízen zákaz vstupu všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území České republiky.
 • Toto omezení neplatí pro občany těchto zemí a pro cesty, které vzhledem ke své povaze nesnesou odkladu a které byly předem oznámeny Ministerstvu zahraničních věcí České republiky.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví (https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/)

Máte otázku, na kterou jste v článku nenašli odpověď?

Neváhejte se na nás obrátit na e-mailu info@icpraha.com nebo kontaktujte naše interkulturní pracovníky.

Jsme tu pro vás.
Vaše ICP